Co je rallye

„Rallye“ je automobilová orientační soutěž z kategorie „tajných závodů“. Účastní se jí posádky, které mají typicky dva až pět členů. Trasa není dopředu známá, ale posádky ji musí postupně odhalovat pomocí různých úkolů a hádanek. Nejedná se o závod v pravém slova smyslu, hlavní důraz není kladen na rychlost a na to, kdo bude první v cíli, ale na to, kdo nejlépe splní všechny úkoly. Proto také není důležité, v jakém typu automobilu posádka jede, stačí běžný cestovní automobil bez jakéhokoliv speciálního vybavení.

Trasa bývá popsána pomocí sady očíslovaných obálek, které posádky dostanou na startu. Na začátku jsou všechny obálky zalepené a po odstartování je zveřejněno číslo první obálky, případně návod, jak toto číslo zjistit. V první obálce je pak první úkol. Posádky musí tento úkol vyřešit a zjistit tak číslo další obálky. V ní se dozví další úkol a tak pokračují až do cíle.

Mezi úkoly může patřit:

  • Specifikace místa, do kterého se mají posádky dostat, nebo kterým mají projet. Dost často se používá tzv. itinerář, ale popis může být i slovní, zadaný pomocí rébusu apod.
  • Hádanka, jejíž řešení představuje číslo další obálky.
  • Praktický úkol, za jehož splnění může posádka získat buď informaci o dalším postupu nebo body navíc.
  • Kvíz, za jehož vyplnění může posádka získat body navíc.

 

Aby to nebylo tak složité, tak některé obálky obsahují nápovědu nebo pomoc k řešení některých úkolů. Ale aby to zase nebylo tak úplně jednoduché, tak některé jiné obálky jsou falešné.

V průběhu trasy pak posádky také mohou mít za úkol plnit tzv. průjezdní kontroly, což většinou představuje zjistit nějaký údaj, který cestou potkají. Průjezdní kontroly tak nutí posádky dodržovat co nejvíce stanovenou trasu, aby nějakou z nich neminuly.

V cíli pak dojde k závěrečnému hodnocení: Za každou odevzdanou neroztrženou obálku získá posádka určitý počet bodů. Body získá i za splněné průjezdní kontroly, správné odpovědi na kvízy a za splnění praktických úkolů. Naopak jiné body mohou být posádce odečteny za případnou pomoc organizátorů — např. pomocí telefonu. Posádka, která bude mít v konečném zúčtování nejvyšší počet bodů, se stane vítězem.

Ne že by bylo nepodstatné, kdo vyhraje, ale není to nejdůležitější. Hlavní snahou organizátorů je, aby se všichni pobavili a aby se také dostali pokud možno na zajímavá místa, která se mohou stát cílem jejich dalších výletů. Tak jsme s rallye v průběhu času navštívili např. památník bitvy u Lipan, některé zajímavé objekty ve veltruském zámeckém parku, muzeum TGM v Lánech nebo filmový hrad Brtník z filmu Ať žijí duchové, ve skutečnosti hrad Krakovec.

Takže nakonec, snad, vyhrají všichni.

Štítky: